Ako prať kašmírový sveter?

Autor: feb 22, 2012 Kategória: Starostlivosť | 1 komentár

Kašmír je textília, s ktorou treba zaobchádzať veľmi opatrne. Kašmírový sveter nemôžete len tak hodiť so zvyšným oblečením do práčky. Treba sa o neho starať veľmi špeciálne. Táto starostlivosť sa Vám však oplatí – sveter bude aj po rokoch vyzerať ako nový, nezmení farbu ani tvar, zostane stále taký istý, ako keď ste ho mali na sebe prvýkrát.

Kašmír si svoje skvelé vlastnosti udržuje hlavne prevetrávaním, preto je dôležité aby ste nenosili sveter viac dní po sebe. Ideálne je nechať ho po každom dni nosenia deň odpočívať.

Kašmír by sa mal prať vo vlažnej vode, teplota by nemala presahovať 20 °C. Ideálne je ručné pranie, avšak je možné vyprať ho v automatickej práčke s nastavením na pranie vlny. Odporúčame však ručné pranie a tu pripájame návod ako na to:

1. Napustite si vlažnú vodu (maximálne do 20 °C) do lavóra alebo umývadla. Pridajte prostriedok na pranie jemných tkanín, alebo obyčajný detský šampón. Následne rukami trochu rozmiešajte vodu, aby sa vytvorili mydlové bubliny. Potom do vody namočte celý kašmírový svetrík.

2. Točte svetrík v lavóre viackrát na jednu aj druhú stranu. Po dostatočnom prepraní vodu vypustite, napustite vlažnú vodu a celý tento krok s točením zopakujte.

3. Pokiaľ už zmizli z vody všetky mydlové bubliny, vylejte vodu. Vodu zo svetríka zase opatrne vytlačte veľmi jemným pritláčaním. Neskúšajte z neho vyžmýkať vodu klasickým točením. Buďte veľmi opatrní, aby sa sveter nedeformoval.

4. Po vytlačení vody opatrne rozložte svetrík na savý uterák a dajte ho do bežného tvaru. Uterák začnite pomaly rolovať, aby vysal zbytky vody. Môžete aj trochu pritlačiť, ale v zatočenom stave dlho nezostávajte.

5. Keď ste sveter už vyprali, určite ho nesušte na priamom slnku, alebo nedajbože v sušičke. Mohli by nastať nenávratné zmeny v štruktúre tkaniny, sveter by sa mohol zraziť a prísť o svoje pozitívne vlastnosti. Kašmírové svetre nemusíte žehliť.

Jeden komentár

  1. Prosim poradiť ako odstrániť mastná škvrna z kasmiroveho pulovra.vopred ďakujem.l

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

3612270531596

Kašmírový sveter so zľavou až 50%?

Urobme dohodu. Dajte nám Váš e-mail a my Vám pošleme odkaz na tajný výpredaj na kasmir.sk, kde si môžete kúpiť kašmírový sveter alebo šál za neodolateľnú cenu :)

Ďakujeme! Výpredaj nájdete na https://kasmir.sk/vypredaj :)