Ako sa vyrába kašmírový sveter?

Autor: feb 22, 2012 Kategória: Výroba | žiadny komentár

Výroba kašmírového svetra je dlhý a veľmi náročný proces. Začína sa zberom suroviny – kašmírového vlákna. Vlákna sa zbierajú resp. získavajú na jar a v lete. Vtedy kašmírske kozy zídu do nižších nadmorských výšok. Tu sa obtierajú o rôzne kamene a kríky, z ktorých sa potom zbierajú vlákna. Najčastejšou metódou získavania kašmírovej vlny je však vyčesávanie zo spodnej vrstvy srsti.

Na výrobu kašmírového svetríku sa používajú len tie najjemnejšie vlákna s najvyššou kvalitou. Zo srsti jednej kozy sa využije iba pár desiatok gramov vlákien.

Tento surový kašmír sa následne spracováva väčšinou najmä v krajinách, kde sa kašmír aj získava – čiže napríklad v Nepále. Je jednou z najchudobnejších krajín sveta. Výroba kašmírového oblečenia a kašmírových kobercov tu patrí medzi najrozšírenejšie remeslá. Schopnosti spracovania kašmíru sa tu predávajú z generácie na generáciu, ide o veľmi náročnú prácu.

Surový kašmír sa po vyčesaní musí vyprať a vytriediť, vlákna nespĺňajúce nároky na kvalitu sa vyradia. Následne sa upradie priadza, ktorá sa farbí a suší. Pôvodná farba kôz (a tým pádom farba vlákien) je biela resp. čierna, kvôli lepším vlastnostiam je však preferovaná biela. Potom prichádza najdôležitejší krok – tkanie.

Kašmírové vlákna sa vďaka svojej jemnosti nespracúvajú strojovo, ale ručne. Zatiaľ pravdepodobne neexistuje technológia, ktorá by umožňovala plne automatizovanú strojovú výrobu oblečenia z čistého 100% kašmíru. Snažia sa o to však v Číne, kde umelo chovajú veľké množstvo kašmírskych kôz. Viaceré kroky výrobného procesu tu následne automatizujú, čo má za následok zníženie nákladov na výrobu. Bohužiaľ však týmto krokom strácajú kašmírové produkty na svojej kvalite. Odporúčame kupovať kašmírové svetre s pôvodom z Nepálu alebo napríklad Mongolska, ktoré je taktiež známe výrobou kvalitného kašmírového oblečenia.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

3612270531596

Kašmírový sveter so zľavou až 50%?

Urobme dohodu. Dajte nám Váš e-mail a my Vám pošleme odkaz na tajný výpredaj na kasmir.sk, kde si môžete kúpiť kašmírový sveter alebo šál za neodolateľnú cenu :)

Ďakujeme! Výpredaj nájdete na https://kasmir.sk/vypredaj :)