Čo je to kašmír?

Autor: feb 22, 2012 Kategória: Základné informácie | 1 komentár

Kašmírová vlna je veľmi výnimočný a neobyčajný materiál. Ide pravdepodobne o najvzácnejšiu prírodnú textíliu na svete. Termínom „kašmír“ sa zvykne označovať oblečenie, ktoré sa z kašmíru vyrába. Najpopulárnejšie sú svetríky a pašmíny (šály), vyrábajú sa z neho však aj šatky, rukavice, župany, čiapky. Okrem oblečenia sa zvyknú vyrábať aj kašmírové koberce.

Ku kašmíru sa viaže veľmi zaujímavý príbeh. Jeho vlna sa totiž získava vo veľmi vysokých nadmorských výškach, v himalájskych oblastiach. Vyčesáva sa kašmírskym kozám z oblasti slabín – nachádzajú sa tam tie najjemnejšie vlákna. Týchto vlákien najvyššej kvality však nie je veľa – preto sa ich dá z kašmírskej kozy ročne získať iba 50-150 gramov.

Kašmírske kozy sa museli prispôsobiť prírodným podmienkam v oblastiach, kde teplota zvykne klesnúť aj na 40 stupňov pod nulou. Vďaka skvelej srsti im tieto mrazy nerobia problém. Oblečenie z ich vlákien má potom vynikajúce vlastnosti – jemnosť kašmírových svetrov sa nedá porovnať so žiadnymi inými svetrami. Za zmienku určite stojí aj ich hrejivosť – sú zhruba 6 násobne hrejivejšie než svetre napr. z ovčej vlny. S kašmírovým svetrom Vám teda zima rozhodne nebude.


Surový kašmír potom miestni obyvatelia väčšinou predávajú do miestnych výrobných podnikov, kde sa z kašmíru vyrába oblečenie. Ročne sa získa iba niekoľko tisíc ton surového kašmíru a tým pádom celosvetový dopyt po kašmíre prevyšuje ponuku. Ceny kašmíru už niekoľko rokov stúpajú a je veľmi pravdepodobné, že budú stúpať naďalej. Momentálne vykupujú miestne továrne kašmír zhruba za 100 USD/kilogram. Ide o surový kašmír, ktorý sa ešte následne spracováva a podlieha prísnym hodnoteniam kvality – pred spracovaním sa veľa vlákien vyradí a počas spracovania za váha kašmíru ešte zníži.

Kašmírové oblečenie sa v týchto továrňach vyrába len ručne. Výnimkou je však napríklad Čína, ktorá sa snaží výrobu automatizovať, používa stroje a umelo chová kašmírske kozy v obrovskom množstve. Výrobok z Číny preto nemá napriek rovnakému zloženiu takú kvalitu, ako napríklad výrobok z Nepálu, ktoré ponúkame v našom internetovom obchode Kasmir.sk.

Schopnosti ručnej výroby kašmírových svetríkov v Nepále sa dedia z generácie na generáciu. Každý jeden ručne vyrobený produkt je originál.

Jeden komentár

  1. kasmir je vynikajuci material, kupujem ho ale hlavne v zahranici, na slovensku ho moc neni dostat

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

3612270531596

Kašmírový sveter so zľavou až 50%?

Urobme dohodu. Dajte nám Váš e-mail a my Vám pošleme odkaz na tajný výpredaj na kasmir.sk, kde si môžete kúpiť kašmírový sveter alebo šál za neodolateľnú cenu :)

Ďakujeme! Výpredaj nájdete na https://kasmir.sk/vypredaj :)