História kašmíru

Autor: feb 22, 2012 Kategória: Základné informácie | žiadny komentár

S kašmírom sa často spájajú zaujímavé príbehy. Niektorí z nás napríklad zdedili kašmírový sveter po starej mame – nie je to nič výnimočné. Kašmír sa vďaka svojej kvalite ani po rokoch neznehodnotí. Rovnaké sýte farby, žiadne vyblednutie. Stály tvar, nevyťahá sa. Potrebná je len správna starostlivosť a opatrnosť.

Pokiaľ nemáte kašmírový sveter po babke, nič si z toho nerobte. Zaobstarajte si nový a začnite písať rodinnú históriu svetríka, ktorý po Vás zdedia Vaše vnúčatá. Kašmírové svetre sú síce drahé, avšak investície do kašmíru sa práve kvôli tej najlepšej kvalite nemusíte obávať.

Prvé zmienky o kašmíre pochádzajú ešte z čias pred našim letopočtom. Veľa ľudí, ktorí sa zaujímajú o kašmír, sa pýta, či dostal kašmír názov po bývalom štáte Kašmír. Je to pravda. Napriek tomu tu kašmírske kozy nikdy nežili. Začali sa tu však tkať prvé výrobky z kašmíru, ktorí sem doviezli obchodníci s textíliami.

Dnes už Kašmír ako samostatný štát neexistuje, je predmetom sporu medzi Indiou a Pakistanom. Denne tu pri bojoch podľa štatistík zomrie aj 15 ľudí. Na území Indie sa kašmírové oblečenie už nevyrába, pochádza však odtiaľ bohužiaľ veľké množstvo falzifikátov z nekvalitných textílii, ktoré zaplavujú európsky trh a vydávajú sa za kašmírové výrobky.

Kašmír bol odjakživa považovaný za niečo výnimočné, svedčí o tom prezývka “fiber for kings”, čiže “vlákno pre kráľov” – mnoho významných kráľov a cisárov obľubovalo napríklad pašmíny – ručne tkané šály z kašmíru.

V Európe zožal kašmír veľkú slávu hlavne v 18. storočí, nie je napríklad žiadnym tajomstvom, že sám veľký Napoleon získal náklonnosť jeho tajnej lásky Josephine práve vďaka spomínaným pašmínam.

Proces spracovania kašmíru a výroby oblečenia sa za tisícročia zdokonaľoval, avšak nikdy sa výrazne nezmenil. Dodnes sa zachovala tradícia ručnej výroby. Kašmírové vlákno sa kvôli svojej jemnosti nemôže príliš strojovo spracovávať, napriek tomu sa však o to snaží najmä Čína, ktorá začala umelo chovať obrovské množstvo kašmírskych kôz a automatizuje výrobu.

Ich kvalita sa však nemôže porovnávať s kvalitou ručnej práce v Nepále.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

3612270531596

Kašmírový sveter so zľavou až 50%?

Urobme dohodu. Dajte nám Váš e-mail a my Vám pošleme odkaz na tajný výpredaj na kasmir.sk, kde si môžete kúpiť kašmírový sveter alebo šál za neodolateľnú cenu :)

Ďakujeme! Výpredaj nájdete na https://kasmir.sk/vypredaj :)